Araç çubuğuna atla

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında

Teknolojinin gelişiminde önemli bir yere sahip olan bilgisayar dünyasında, bilgisayar mühendisliği bölümü, bu alanın ana kollarındandır.

Eğer bilgisayar dünyasına adım atmaya karar verdiyseniz, teknoloji ile her daim iç içe olacağınıza ve gerçek manada iyi bir meslek seçtiğinize emin olabilirsiniz. Aşağıda detaylarına gireceğimiz bilgisayar mühendisliği hakkında ön bilgileri rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

bilgisayar mühendisliği bölümü

En Baştan Karar Verin:

Bilgisayar mühendisliği bir meslek değildir. Bu bir eğitimdir, akademik bir işleyişin ismidir. Örneğin, bilgisayar mühendisliğinin içerdiği, programcı veya yazılım geliştiricisi gibi alanlar, birer meslek isimleridir.

Bu bölümden yeni mezun olanlar, bilgisayarla ilgili ya da teknoloji ile ilgili konuların nasıl yapıldığını bilirler. Sizde eğer bu bölüme ilgi duyuyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken şu var ki, bilgisayar mühendisliğini bitirdikten sonra, tam olarak hangi dalda uzman olmak istediğinize karar veremeyebilirsiniz.

Bu gerçekten çok sıkıcı bir süreç olabilir. Örneğin, bilgisayar mühendisi olduktan sonra eğer sağlık sektörüne yönelirseniz, bu sektörün amacı bilgisayar teknolojisinin kolaylıklarından faydalanmaktır. Fakat teknoloji sektörüne yönetirseniz, bu firmaların amacı doğrudan teknoloji üretmek olacaktır. Dolayısıyla kendinizi daha rahat geliştirebilirsiniz.

Eğer siz de bilgisayar mühendisliğine başlamadan önce, hangi konuda tam olarak uzmanlaşmak istediğinize ve hangi sektöre yöneleceğinize karar verirseniz, geleceğiniz adına önemli bir adım atmış olursunuz.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümün İçeriği:

Bu bölüm hem yazılım hem de donanım alanında uygulamaları barındıran bir mühendislik dalıdır. Bunlarla beraber teknolojide önemli bir yere sahip olduğundan, bilimsel, ekonomik, teknolojik alanlarda da çözümler sunar.

Algoritmalar veri yapıları gibi prensipleri içerdiğinden matematiksel konularla doğrudan bağlantılıdır. Grafik mimarisi, işlemciler, programlama dilleri gibi alanlara ilgi duyanlar bilgisayar mühendisliği bölümünü tercih edebilirler.

Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları:

Bilgisayar mühendisliği; tıp, hukuk gibi alanlarla beraber en yüksek derece isteyen bölümlerden bir tanesidir. Dolayısıyla çalışmalarınızı devam ettirin. Hem bu çalışma temponuz, okulunuzu bitirdikten sonra da lazım olacak. Hatta artırmanız gereken anlar bile olabilir.

Hangi Dersleri İçerir:

Seçmeli dersler hariç, üniversitelerde genel olarak şu dersler öğretilir:

Donanım Dersleri Yazılım Dersleri Bazı Seçmeli Dersler
Genel Fizik Programlamaya Giriş Bilgisayarlı Fotoğrafçılık
Devre Teorisi Programlama Dilleri Örüntü Tanıma
Elektronik Devreler Veri Yapıları ve Algoritmalar Bilgisayarla Görü
Mantıksal Devreler İşletim Sistemleri Görüntü ve Video İşleme
Bilgisayar Organizasyonu ve Mimarisi Biçimsel Diller ve Özdevinirler Kuramı Makine Öğrenmesi
Bilgisayar Ağları ve Veri Haberleşmesi Yazılım Mühendisliği İnsan-Bilgisayar Etkileşimi

Nesne Yönelimli Programlama Bilgisayar Grafiği

Veri tabanı Sistemleri Yapay Sınır Ağları 

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları:

Seçeceğiniz mesleğin maaşını merak etmeniz tabii ki gayet doğal. Yalnız şunu da hatırlamakta fayda var ki, ilk başlarda eğer kazancınız size yetiyor ise, daha fazlasını önemsememenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bilgisayar mühendisliği, insanlığa doğrudan büyük faydalar sağlayabileceğiniz bir meslektir. Bugün bankacılık dünyasından tutun da sağlık sektörüne kadar, sayamayacağımız daha birçok alandaki kolaylıkların başlangıcını, gelişmesini ve halen ilerlemesini yapanlar bilgisayar mühendisleridir. Yani hem kendinize hem de insanlığa yeni buluşlar, yeni keşifler yapabilmek gibi büyük hedefleri içinde barındıran bu meslekte, hemen para düşünmek çok küçük bir ufuk olur.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bilgisayar mühendisliği bir meslek değildir. Bu sebeple içinde barındırdığı alanlardan hangisine yöneldiğinize, hangi sektörde hangi firmada çalıştığınıza ve uzmanlık seviyenize göre maaşları değişir. Örneğin bir veri tabanı yöneticisinin maaşı, hangi veri tabanını yönettiği (Microsoft, oracle, ibm vs.), hangi firmada çalıştığı, uzmanlığına göre neler yapabildiği gibi sebeplere göre, çok değişkenlik gösterir.Ortalama mesleğe yeni başlayan bir mühendis 3000-4000 TL arası maaş alırken bu miktar resmi kurumlarda 5600-8000 TL arası değişmektedir.

Ufkunuzu geniş tutmanız, daima gelişebilmeniz, dünyanın göreceği yeni başarılara imza atabilmeniz dileğiyle hoşçakalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir