Araç çubuğuna atla

Hangi çocuklar daha başarılı oluyor?

Her aile çocuklarının hayatta başarılı olmasını ister. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir.Çocuklarınn okulda başarılı olması,beladan uzak olmaları,sağlıklı beslenme ve pratik zeka kullanma konusunda ailelere büyük yük düşmektedir.Başarılı çocuk yetiştirmek için aslında sizin de başarılı olmanız gerekir.Bunun için bizce kendinizden başlamalısınız.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda başarılı çocuklarda 11 ortak özelliğe rastladık.

Çocukların ev işleri yapması

ev işlerine yardım eden çocuklar
ev işlerine yardım eden çocukların daha zeki oldukları gözlemlenmiştir.

Amerika’da bir üniversitede yapılan bir araştırmada;çocuklar ev işi yaptıklarında hayatın bir parçası olmak için çalışmak gerektiğini anlıyorlar.Gelecek yıllarda eğitimlerini tamamayıp iş hayatına atılıp meslek sahibi olduklarında çalışmak onlara zor gelmemektedir.Ayrıca çalışma arkadaşları ile uyum sağlayıp başarılı projeler geliştirebilirler.

Sosyal Beceriler Öğretmek

Çocuklarına sosyal beceri öğretin
Çocuklarının gelişiminde sosyal becerinin önemi yüksektir

İngiltere’de bir özel üniversitede 600 çocuk ve genç bireyleri kapsayan 20 yıl süren bir sosyal deneyden bassedelim.Anaokula giden çocukların sosyal becerileri gelişmiş,yardımsever ve analitik zekasını verimli kullanarak problem çözme yetenekleri diğer çocuklara göre daha yüksektir. Deney sonucunda çocukların çoğu 25 yaşına kadar eğitimlerini bitirip meslek sahibi olmuşlardır.

Ailelerin çocukları üzerinden beklentileri yüksek oluyor

Ailelerin çocuklar üzerinden beklentileri
Çocukların üzerinde her zaman beklentileriniz olsun!

Yine bir üniversitede yapılan uzun yıllar boyunca süren bir araştırmadan bassedeceğiz.2001 yılında yeni doğmuş 6600 çocukla yapılmış bir araştırma sonucunda ailelerin çocukları üzerinden beklediği başarı onları doğrudan etkiliyor ve bunun bilincinde olmalarını sağlıyor.Haliyle araştırma sonucu çocukların başarılı olduğunu gösteriyor.

Çocuğunuzla sağlıklı ilişkiler kurmak

Çocuğunuzla sağlıklı ilişkiler kurmak
Çocuklarınızla her zaman sağlıklı ilişkiler kurun!

Boşanmış ya da evli olmaları fark etmeksizin;kavgaların,tartışmaların,alkol ve kötü alışkanlıkların bulunduğu ortamda büyüyen çocukların başarılı olma gayesi diğer çocuklara nazaran olumsuz olmaktadır.Bu tür aile yapısında büyümüş çocukların geneli başarısız olmaktadır. Burada fark etmemiz gereken püf nokta yine ‘aile’ dir. Makalemizin başında belirttiğimiz gibi çocuklarınızın başarısını da,başarısızlıklarını kendinizde aramalısınız. Önce kendinizi düzeltmelisiniz.

Ailelerin eğitim seviyesi doğrudan etkiliyor

Ailelerin eğitim seviyesi doğrudan etkiliyor
Ailelerin eğitim seviyeleri çocukları doğrudan etkiler!

Psikolog Sandra Tag’in 1998-2007 arası anaokullarına gitmiş 15000 çocuk üzerinde yapmış olduğu bir deneye deyinelim. Üniversite eğitimi almamış genç anne ve baba bireylerinin çocukları maalesef yüksek eğitim almanın farkına varamıyor. Yüksek eğitim almış anne ve babaların çocukları ileride yüksek eğitim almak için çaba sarf etmiyor.Çünkü; bunu zorunlu ve gerekli görüyor.

Çoçuklarına matematiği erken yaşta öğretiyorlar!

Çoçuklarına matematiği erken yaşta öğretiyorlar!
Çocuğunuza matematiği erken yaşta öğretin!

Matematiği erken öğrenen çocuklar ileride yaşıtlarına göre daha verimli ve hızlı düşünebilme yeteneklerine hakim olabiliyorlar.Pratik zekaları daha gelişmiş ,okuma becerileri kapasiteleri daha yüksektir.

Çocuklarıyla sağlam ve hassas bağlar kuruyorlar

Çocuklarıyla sağlam ve hassas bağlar kuruyorlar
Çocuklarınızla hassas ve sıkı bağlar kurun!

2004’de yapılan bir araştırmaya göre,0-3 yaş grubu çocuklar hassas ve özen gösterilen çocukların ileride akademik başarıları yüksek seviyeye gelmektedir. Akademik anlamda başarılı ve yüksek öz güvene sahip çocuklar yetiştirmek istiyorsanız; 0-3 yaş aralığında çok dikkatli olmalısınız.

Stres seviyeleri düşük

Stres seviyeleri düşük
Başarılı çocukların stres seviyeleri daha düşüktür.

Çocuk bakımında çocuklar için her zaman öncelik annedir. Çalışan anneler ise çalışma hayatı ve çocuk bakımı arasında kaldıkları zaman strese girebiliyorlar. Maalesef bu stres çocuklarını olumsuz etkileyebilir. Çocuklar çevredekilerin ruh halinden etkilenip aynı duygulara kapılabilir.

Başarısızlıktan kaçınmayın,gösterilen çabaya değer verin

Başarısızlıktan kaçınmayın,gösterilen çabaya değer verin
Çocuklarınızın çabalarını her zaman takdir edin!

Uzun yıllar araştırma yapan psikolog Carol Dweck başara iki şekilde yaklaşıldığını keşfetti. Bunları sabit ve gelişimli zihniyet olarak ayıran Dweck,gelişimci zihniyette başarısızlığın zeka geriliği olarak görülmesi yerine ilerlemeye yönelik bir gelişim ve gayret olarak algılandığını söylüyor.

Anneleri çalışan çocuklar daha başarılı

Anneleri çalışan çocuklar daha başarılı
Anneleri çalışan çocuklar daha başarılı oluyor.

Harvard Üniversitenin yaptığı bir sosyal araştırmada; çalışan annelerin çocukları çocuklarının daha başarılı olduklarını gözlemledi. Özellikle çalışan annelerin kız çocukları çalışmayan annelerin çocuklarına göre daha uzun süre okuyor ve daha yüksek seviye eğitim alıp üst düzey işlerde çalışabiliyorlar.

Maddiyat önemli

Düşük gelir seviyesine sahip ailelerin çocukları,yüksek seviyeleri sahip aile çocuklarına göre başarı oranı %40’a yakın bir değerdir. Bu oran oldukça yüksektir. Daha iyi bir okul,daha iyi bir öğretmen hatta daha iyi bir kaynak için gelir seviyesinin önemi görülmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir