Araç çubuğuna atla

Hemşirelik Bölümü

Hemşireler, doktorlar tarafından verilen tedavileri uygulayabilen, hasta bakımlarını planlayabilen, denetleyebilen ve insanlara hastalıklara karşı savunma konusunda destek veren insanlardır.

Eğer siz de insan sağlığına karşı sıcakkanlı duygular besliyorsanız, bu konuda duyarsız kalamıyorsanız, tercihlerinize kesinlikle eklemeniz gereken mesleklerden biri de hemşirelik bölümüdür.

İnsanlarla, psikologlardan bile daha yakın ilişkiler içine giren bir meslek varsa oda hemşireliktir. Evet, hemşireler doktorların yardımcıları olarak, verdikleri tedavileri, ilaçları uygulamakla veya başka işleri yaparak sadece fiziksel manada destek olmazlar. Ruhsal açıdan da destek olurlar.

hemşirelik bölümü
Hemşirelik Bölümü

Bir insanın en yakını bile, bu kişi bir kaza veya hastalık geçirdiği zaman yanına giremezken, hemşireler bunun gibi en kritik anlarda yaklaşabilirler. O zaman eğer bir tanıdığınız sağlıkçı değilse veya o sırada orada yoksa, hiç tanımadığınız bir sağlıkçı, en yakınınız olur. Bu sırada sadece fiziksel müdahale başlamaz. Tedavinin tüm süreçlerinde, herhangi bir sağlık çalışanından göreceğiniz candan ve sevgiyle yapılan bir yaklaşımı hemen hissedersiniz. İşte bu sevgi, ruhsal tedavidir. Hemşirelerde hastalara en yakın olan gruptadır.

Bir insanın canı, doktorlara emanet denir. Ya psikoloji…

İlaçları, tedavileri doğru yapan bir hemşireye kim laf söyleyebilir? Kimse söylemez. Peki, günlerce bir hastane odasında yataktan kalkamayanları düşünün. Ya da kendiniz olduğunu varsayın. Sizin için gerekli işleri yaptıktan sonra hemen gitmek yerine, gülümseyerek bir isteğinizin olup olmadığını soran veya size güzel bir şaka yapan bir hemşire hakkında ne düşünürdünüz? Evet, hemşireler de en az doktorlar kadar önemlidir. Çünkü zaten fiziksel açıdan zarar görmüş bir insan, bir de ruhsal açıdan görünmez yaralar alırsa en ağır hasta olur.

Psikolojinin fiziksel tedavideki önemini araştıran ve bu konuda çok ciddi bilgiler veren uzmanlar olduğunu biliyor muydunuz? Bunu bilmek bile hemşirelerin ne kadar büyük sorumluluk yüklendiğini çok net gösteriyor.

Tabii bu tür güzel davranışları uygulamak tüm sağlık görevlileri için de geçerli. Ama hasta ile en yakın olan birincisi doktorlardır, ikincisi hemşirelerdir.

Eğer sizde hemşirelik mesleğini düşünüyorsanız, severek yapılması gerektiğini anlamışsınızdır. Zira hemşirelik az sevilerek yapılacak bir iş değildir. En huzurlu anınızda, uzun yıllar sürecek, hayatının en zor dönemine giren birisi ile karşılaşmanız an meselesidir. İşte bu tür anlarda, az önce yaşadığınız huzurdan, hastanıza bir parça dahi yansıtabilir ve bunu devam ettirebilirseniz, yaptığınızın işin karşılığını sadece Allah verebilir. Çünkü bu tür işlerin kıymetini insanlar belirleyemezler.

Hemşirelik Bölümünün Detayları:

Hemşirelik bölümünde de en az tıp fakültesindeki kadar ciddi ve yoğun bir eğitim programı uygulanır.

Bu bölümün mezunları 4 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra özel ya da resmi olarak geçerliliği olan tüm sağlık kuruluşlarında görev alabilirler. Sağlık sektöründe ciddi bir alan olduğu için, sorumluluk duygusuna sahip, temiz, dikkatli, tedbirli, şefkatli ve soğukkanlı yapıya sahip olmak, bu meslek açısından çok önemli etkenlerdir.

Hemşirelik Bölümünün Taban Puanları:

Hemşirelik bölümüne sayısal puan türünden girebilirsiniz. Dolayısıyla sayısal ağırlıklı çalışmanız faydalı olacaktır.

Hangi Dersleri İçerir:

Hemşirelik bölümünde seçmeli dersler de vardır. Bunun haricinde sekiz dönem genel olarak şu şekilde dersler uygulanır:

1.Dönem 2.Dönem 3.Dönem 4.Dönem
İnkılap Tarihi İnkılap Tarihi Farmakoloji Bulaşıcı Hastalıklar
Türk Dili Türk Dili İç Hastalıkları Hemşireliği Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği
Anatomi Hemşirelikte Temel İlkeler Hemşirelikte Öğretim Hemşirelik Tarihi
Biyokimya Hemşirelikte Kişiler Arası İlişkiler Yabancı dil 1 Sağlık Sosyolojisi
Fizyoloji Histoloji İlk Yardım Beslenme İlkeleri
Mikrobiyoloji-Parazitoloji Psikoloji Patoloji Yabancı dil 2
5.Dönem 6.Dönem 7.Dönem 8.Dönem
Araştırma Yöntemleri Epidemiyoloji Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Halk Sağlığı Hemşireliği
Kadın Hastalıkları Hemşireliği Çocuk Hastalıkları Hemşireliği Uygulamalı Araştırma 1 Uygulamalı Araştırma 2
Evde Bakım Hemşireliği Sağlık Hukuku Hemşirelikte Yönetim
Biyoistatistik


Maaşları:

Hemşirelik maaşları, özel sektörde ve devlet kurumlarında farklı uygulanmaktadır.

Devlet kurumlarında mesleğe yeni başlayan bir hemşire 4500 TL maaş alırken daha kıdemli olanlar 5250 TL’ye kadar maaş alabilmektedirler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir