Araç çubuğuna atla

Kötü Alışkanlıklardan Nasıl Vazgeçilir?

Alışkanlıklar insanın hayatında çok fazla yer eder. Birçok kişinin mutlaka kötü bir alışkanlığı vardır. Bu kötü alışkanlıklar arasında; sigara kullanmak, alkol almak, tırnak yemek, yalan söylemek, uyuşturucu kullanmak gibi daha birçok kötü alışkanlık yer almaktadır. Kötü alışkanlıklar insanın hayatını hapsetmeye neden olur.

Kötü Alışkanlıklardan Nasıl Kurtuluruz?

Bazı durumlarda kötü alışkanlıklar nedeniyle başarılar etkilenir;  iş yerinde ve çevrede birçok sorunlar ortaya çıkabilir. Genelde alışkanlık bilinçsiz yapılabilen bir hale  gelen, öğrenilmiş olan; sürekli tekrarlanarak kazanılan davranış biçimi olarak yer alır.

Otomatik olarak işleyişe sahip olan alışkanlıklar; beynin meşgul etmesiyle başka şeylere odaklanabilmek veya adapte olabilmek gibi bir takım sorunları da beraberinde getirir. Alışkanlıklardan kurtulmak bir anlamda zordur ancak imkânsız değildir. Alışkanlıklardan vazgeçmemenin en önemli nedeni; keyif alınan şeyler olması olarak ortaya çıkar. Genelde keyif veren birçok alışkanlık dopamin salgılamasına ve beynin ödül merkezini aktive etmesine ve bu durumda sürekli olarak alışkanlığa dönüşmesine neden yaratır. 

Alışkanlıklardan nasıl vazgeçilir?

Alışkanlıklardan vazgeçmek için mutlaka planlı olmalısınız; bilinçli bir şekilde kötü bir alışkanlığınız varsa bunun için plan dâhilinde hareket etmeli ve kararlı olmalısınız.

 Disiplinli ve bilinçli bir şekilde hareket etmek özellikle oto kontrol mekanizmasını devreye sokar ve sizin sürekli kontrol altında olmanızı sağlaması açısından yardımcı olur.

Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek için azaltırım gibi bir düşünceye kapılmayın! Kötü alışkanlığı bir anda bırakmak  daha uygun olacaktır. Çünkü azaltmak zamanla çoğalmaya neden yaratabilmektedir.

Kendinizi engellemeye çalışın! Ayrıca alışkanlıklarınızdan kurtulmak için pozitif bir takım davranışlar edinin ve çevrenizde daha çok mutlu olabileceğiniz aktiviteler içerisinde bulunun. Ayrıca kendinizi ödüllendirerek alışkanlığınızdan vazgeçme süresince motive olmayı sağlayabilirsiniz. Sevdiklerinize kötü alışkanlıklar vazgeçtiğinize dair paylaşımlarda bulunun ve bu sayede onların desteğini de alma imkânı sağlayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir