Kredi kartı almak için gerekli şartlar nelerdir?

Günümüzde kredi kartı kullanım oranı oldukça artmış durumda ve insanlar alışverişlerinde kredi kartını kullanmaktadırlar. Gerek taksit seçenekler gerekse diğer avantajları nedeniyle kredi kartlarının kullanım oranı ciddi bir artış göstermiştir.  Bu yazımızda kredi kartı almak için gerekli şartların neler olduğu hakkında okuyucularımıza bilgiler aktaracağız.

Kredi Kartı Almanın Şartları

  • Kredi kartını alabilmek için öncelikle 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. 18 yaşın altındaysanız ebeveynlerin kredi kartı sözleşmesine imza atması gerekmektedir. Bu kısımla ilgili detaylı bilgiyi banka şubesinden başvuru esnasında edinebilirsiniz.
  • Kredi notunun düşük olmaması ve belirli risk seviyesinin üstünde olması gerekmektedir.
  • Aylık belirli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Gelir olmaması durumunda da banka belirli durumlara göre kredi kartı verebilir.

Kredi Kartı Başvurusu Yaş Sınırı

Özellikle başta gençler olmak üzere bir çok tüketici kredi kartı almada yaş sınırı sorununu merak etmektedir. 18 yaşını dolduran kişiler kredi kartı başvurusunu sorunsuz şekilde yapabilmektedir. 18 yaşın altında kişiler ise belirli şartlar sağlandığı takdirde kredi kartı başvurusunda bulunabilmektedirler.

Bankalardan Kredi Kartı Almak

Bankalardan kredi kartı alabilmeniz için gelirinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Bunun için ilgili banka sizden gelir durumunuzu gösteren belge talep edebilir. Gelir belgenizle banka durumunuza göre bir limit belirleyecek ve böylece başvuru yapabileceksiniz. Fakat bankaların birçoğu genellikle kredi kartı verirken istisna durumlar hariç evrak istememektedir. Eğer başvuruda bulunan kişinin gelir kaynağı bulunamazsa maaş bordrosu vb. farklı belgeler isteyebilir.

Kredi kartı nasıl alınır?

Bankalar kredi kartı verirken başvuruda bulunan kişinin borç ve kredi notuna dikkat etmektedirler.  Daha önceden borçlarınız nedeniyle hakkınızda bir yasal takip varsa ya da kredi notunuz oldukça düşükse bankalara kredi kartı başvurunuz olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir. Ayrıca herhangi bir şekilde kayıtlı geliri olmayan ve SGK güvencesi bulunmayan kişilere de en fazla bin lira limitli kredi kartı verilmektedir. Fakat SGK sı bulunmayan ama kira ya da vb. sabit gelirli kişiler için farklı değerlendirmeler bulunmaktadır.

Bankalarda hiç işlem yapmamış olan kullanıcıların genellikle kredi kartı almaları oldukça zordur. Çünkü kredi notunun oluşması için kişilerin son 5 yılda bankalarda işlem yapmış olması gerekmektedir. Kredi notu oluşmadığı takdirde ise yapılan kredi kartı başvuruları reddedilmektedir.

Bir Kişinin Kaç Kredi Kartı Alabilir?

Kişilerin kredi kartına sahip olmaları noktasında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Hatta bazı durumlarda fazladan kredi kartının bulunması yedek olması açısından oldukça önemlidir.

Yıllık Kredi Kartı Almanın Ücretleri

En çok merak edilen konuların başında gelen kredi kartları yıllık ücretleri, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bazı kart seçeneklerinde aidat ödemesi de bulunmamaktadır. Bu konularla ilgili kredi kartını çıkarmayı düşündüğünüz banka şubesiyle iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.Bizim size önerimiz Enpara Encard kredi kartıdır.Tamamen ücretsiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Abone Olun

close
Araç çubuğuna atla