Araç çubuğuna atla

Kredi Kartı Borcu Yasal Takip ve Haciz İşlemleri

Kredi kartı yasal takip

Günümüzde birçok kredi kartı kullanıcısı bilinçsiz harcama yapması nedeniyle bütçesini aşmakta ve kredi kartı borcunu ödeyememektedir. Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde yapılandırma işlemleri için bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz. Yapılandırma işlemleri sayesinde kredi notunuz hem olumsuz etkilenmez hem de sonraki adımlarda çıkabilecek icra, gecikme faizi vb. gibi olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunun Geç Ödenmesi ve Gecikme Faizi

Kredi kartı borcunu geç ödemeyin!

Kredi kartı borcunuzu herhangi bir nedenden dolayı son ödeme tarihinde ödememeniz durumunda borcunuz üzerinden gecikme faizi uygulanır. Kredi kartlarına uygulanan gecikme faizleri merkez bankası tarafından belirlenir ve her yılın çeyrek diliminde duyurulur.

Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Yasal Takibe Düşme

Kredi kartı bornundan dolayı yasal takibe düşebilirsiniz!

Bankalar kredi kartı borcunu ödemeyen kullanıcılar için avukatlar vasıtasıyla yasal takip süreci başlatırlar. Yasal takip sürecinin başlamasıyla aynı zamanda icra süreci de başlamaktadır. Bu süreçte borçlu olan kişiden borç miktarına göre mal icra yoluyla alınır. Bu tarz durumlarda bankalar genellikle kredi kartı kullanıcılarına yapılandırma ve kredi imkanları kullandırma fırsatları sunar.

Borç Nedeniyle Kredi Kartının Kullanıma Kapanması

Kredi kartı kullanıcılarının 1 yıl içerisinde 3 ya da daha fazla asgari ödeme tutarını ödememesi durumunda banka kredi kartını alışverişe kapatma yetkisine sahiptir. Aynı zaman da iki ay üst üste asgari ödeme tutarının ödenmesi ya da bir aydan fazla ödeme yapılmaması durumlarında da kredi kartının geçici olarak kapatılması da söz konusudur. Bu tarz konularla ilgili yetki tamamen bankada olup şartlar bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Bu tarz hususlarla ilgili detaylı bilgiyi bankanız şubesinden ya da telefon aracılığıyla müşteri temsilcisine bağlanarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Maaşa Haciz Gelmesi

Borcunun ödenmemesi durumunda vatandaşların almış oldukları maaşa haciz işlemi uygulanabilmektedir. Borç nedeniyle özellikle en çok uygulanan yöntemlerin başında maaş haczi gelmektedir. Fakat bu noktada maaşın tamamına el koyulması gibi bir durum söz konusu değildir. Maaşın bir bölü dördünden fazlası borçludan kesilemez.

Kredi Kartı Borcu Eve ve Taşınmaz Mallara Haciz

Yazımızın başından beri bahsettiğimiz gibi kredi kartı borcunuz nedeniyle banka tarafından haciz işlemi süreci uygulanabilir. Bu haciz işlemi kapsamında borcun belirlenen tarihlerde ödenmemesi ve yasal prosedürler kapsamında ödememeniz halinde bankalar yasal yolları kullanarak her türlü borcu tahsil edebilir.

Kart Borcu Yasal Takip Masraf Ücreti

Belirtildiği üzere kredi kartı borcunuzu belirlenen sürelerde ödememeniz durumunda yasal takip işlemi başladığında ödeme yapmamanız halinde temerrüt faizi uygulanmakta olup, ödemenin geciktiği gün sonrasından itibaren anaparaya eklenerek uygulanmaktadır. Tüm bunların yanı sıra yine bu faiz dışında avukat ve icra masrafları da borca eklenmektedir.

Borçtan Dolayı Kapanan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Borçtan dolayı kapatılan kredi kartları genellikle bankalar tarafından tekrar açılmamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise bankanın artık sizi riskli müşteri olarak görmesi ve daha önceki borçlarınızı ödemediğiniz için kredi puanınızın düşük olmasıdır. Bu nedenle borcunuzu tamamen kapatarak sorunu çözebilir ya da yeni açılan bankaların koşullarından faydalanarak farklı bankalardan kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartlarında Alışveriş ve Gecikme Faizleri Hakkında

Alışveriş faizi, kredi kartı borcunuzun tamamının son tarihine kadar ödenmemesi durumunda kalan borca hesap kesim tarihinden başlayarak uygulanmakta olan faizdir.

Gecikme faizi ise; kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarının ödenmemesi durumunda ödenmeyen miktar üzerinden uygulanmakta olan faizdir. Gecikme ve alışveriş faizi oranları merkez bankası tarafından belirlenmekte olup üç ay aralıklarla açıklanmaktadır.

Kart Borcunun Geç Ödenmesi ve Findeks Notu

Kredi kartı borçları belirtilen son tarihte ödenmemesi durumunda kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu noktada önemli kıstas; size verilen sürede yani ekstre tarihinde belirtilen süreye kadar tamamını ya da asgari ödeme tutarından daha az miktarı ödemezseniz kredi kartı borcunuzu ödememiş sayılırsınız. Bu tarz durumda zaten uygulanan faizler uygulanmaktadır fakat daha da önemlisi kredi notunuz düşecek ve bundan sonraki bankacılık işlemlerinizde sorunlar yaşamanıza sebebiyet verebilecektir. Bu sorunların başında kredi çekme işlemleri veya daha yüksek limitli kredi kartı alma talepleri gelmektedir. Herhangi bir şekilde olumsuz yönde etkilenmemek ve kredi notunuzun düşmemesi için mutlaka belirtilen sürelerde kredi kartınızın tamamını ya da asgari ödeme tutarını ödemeniz gerekmektedir.

Kart Asgari Borcu Nedir?

Kullanıcılara ait kredi kartlarının farklı farklı limitleri olup dönem sonlarından yapılan alışverişlere göre borçlar hesaplanmaktadır. Tüm borç üzerinden alt bir ödeme miktarı belirlenmekte olup, bu ödenmesi gereken tutara kredi kartı asgari ödeme ücreti denmektedir. Asgari ödeme miktarı kullanıcılar tarafından ödenmediği takdirde banka gecikme işlemleri uygulanır ve bu durumda kart kullanıcısının kredi notu ve sicili düşer.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir