Araç çubuğuna atla

Kredi Notu nasıl yükselir ?

Bildiğimiz gibi krediler hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.İstediğimiz zaman uygun bir miktarda kredi çekebilmemiz için kredi notu değerlendirmesi yapılır.Eğer kredi notunuz belirli bir puanın altındaysa şartları karşılasanız bile belki istediğiniz miktar parayı alamayabilirsiniz.İhtiyaç,eğitim,taşıt,ev kredisi gibi farklı kredi ürünlerinden faydalanmanız için banka ilk olarak sizin kredi notunuza (kkb) puanınızı inceler risk analizi yaparak size uygun olan miktarı verir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notu bankacılık sistemlerinde çok çabuk düşer ağır yükselir.Yani 1-2 defa kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz takdirde ilk ay sisteme eksi puanlarınız yansır.Sonraki aylarda kredi ya da kredi kartı ödemelerinizi düzenli yaptığınız zamanlar birkaç ayda kredi notunuz yavaş yavaş artmaya başlar.Eğer kritik durumdaysanız ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız şu adımları inceleyebilirsiniz

  • Asgari ödeme tutarının üstünde ödeme yapın
  • Kredi kartı son ödeme gününün 1 gün bile geciktirmeyin
  • Kredi ürününüz varsa son ödeme gününe kalkmayın.Kesildiği gün ödeme yaparsanız bunu finans kurumları fark edecektir.
  • Vadeli hesabınıza para yükleyin ve harcamalarınızı vadeli hesabınızdan yapın.Vadeli hesabınızın aktif olması puanını yükseltir.
  • Üzerinizde olan faturalarınızı zamanında ödeyim.Küçük de olsa finans kurumları faturaları inceleme gereği duyabilirler.

Mevcut Krediniz veya Kredi Kartınız Var Mı ?

Devam eden kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödeyin.Elinizden geldiği kadar asgari ödememeye gayret gösterin.Yaptığımız araştırmalar sonucunda;kredi kartı veya kredi ödemelerinin 3-5 tl fazla yatırarak kredi puanlarında artış olduğunu gözlemledik.”Örneğin;Dönem sonu 988 tl kredi kartı ekstre borcunuz geldi siz 988 tl yerine rakamı yuvarlayıp 1000 tl yatırın”.Bu az da olsa sizin kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi Notu 1-1900 arasıdır.Puan arttıkça riskler azalır.

kredi notu hesaplama
kredi notu hesaplama tablosu

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Ödeme alışkanlıkları kredi notunun %35’ini oluşturur.Bu durumu açıklayacak olursak;Kullandığınız kredi ve kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmamasıyla ilgilidir.

Mevcut bakiye ve borç durumu kredi notunun %35’ini oluşturur. Eğer kredi kartı veya kredilerinizi sürekli asgarinin altında yatırırsanız,sürekli kart döndürme diye tabir ettiğimiz aracı kurumlarla faiz karşılığında borç kapatıp tekrar çekim yaparsanız bu sizi olumsuz etkiler.Kredi notu hesaplamalarında güncel borç durumu ve vadeli hesabınızda bulunan bakiyenin önemi oldukça önemlidir.

Kredi yoğunluğu kredi notunun %10’unu oluşturur.Bu durum tamamen hangi sıklıklarda kredi kullandığınız ile alakalıdır.

Yeni kredili ürünler %9 ‘unu oluşturur. Yeni çektiğiniz kredi veya kredi kartı tutarları baz alınır.Hesaplamada küçük bir rol oynar.Diğer etkenler ise %9‘unu oluşturur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir