Mülakata Girecek Kişilere Tavsiyeler

Son yıllarda iş sahibi olmak isteyen gençlerin en büyük korkularından biri iş başvurusu esnasında gerçekleştirilen mülakat işlemidir. Özellikle daha önce iş tecrübesi olmayan ve ilk defa bir iş için mülakata girecek olan gençlerin aşırı stres yaptığı anların başında gelmektedir. Bu stresi en az seviyeye indirebilmek için bazı küçük ipuçlarının yer alacağı “mülakata girecek kişilere tavsiyeler” adlı makale, kişilerin korkularını ve streslerini doğru yöneterek, başarılı bir mülakat geçirmelerine yardımcı olacaktır.

1. Mülakata gireceğiniz kurumu mutlaka araştırıp bilgi edinin.

mülakat yapan kurumu araştırın
Mülakat yapılacak kurumu mutlaka araştırınız

Sizi mülakata tabi tutacak kurumu ya da kurum tarafından görevlendirilen görevliler hakkında bilgi sahibi olmanız, daha başarılı bir mülakat geçirebilmeniz için çok önemli bir etkendir. İnsan zihni tanımadığı, bilgi sahibi olmadığı şeylerle ilk karşılaşmasında bir tereddüt yaşar. Sizde sizi mülakata tabi tutacak kişiler hakkında bilgi sahibi olursanız, davranışlarınızdaki tereddüt, çekimser yaklaşım ortadan kalkacaktır. Nitekim mülakat yapan görevliler, kişinin hal ve hareketlerine, beklenmedik durumlardaki reflekslerine ve tavırlarına çok fazla önem vermektedir.

2. Stres seviyenizi mümkün olduğunca aşağıda tutmaya çalışınız.

stres seviyesi
Stres seviyenizi en aza indirin!

Mülakata giren hemen hemen her kişi kendisini stres altında hisseder. Bazı kişiler stres seviyelerini kontrol ederek düşük seviyede tutabilirken bazıları çok fazla stres yapabilmektedir. Bu kadar fazla stres yapılmasının başlıca nedeni kişinin gelecek kaygısıdır. Kişi mülakattan olumsuz sonuç alırsa çevresindekilerin söylemlerinden, başarısız görünmekten ve iş bulamamaktan çekinir ve strese girer.

3. Mülakata giderken dış görünüşünüze ve konuşmalarınıza özen gösteriniz.

diksiyon
Öz güven ve diksiyonunuza güvenin

Mülakata giderken genel olarak takım elbise ya da dikkat çekmeyen, sade kıyafetler tercih edilmektedir. Bu tarz kıyafetler kişinin daha resmi olmasını sağlamakta ve görüşmeyi ciddiye aldığını yansıtmaktadır.

Mülakat esnasında görünüm dışında özen gösterilmesi gereken husus ise konuşma üslubudur. Kişinin kullandığı kelimeleri özenle seçmesi, kibar konuşması, heyecanını yansıtmaması, sert üsluplardan kaçınması oldukça önemlidir.

4. Mülakat esnasında karşınızdaki kişinin anlattıklarını özenle dinleyiniz.

karşındaki insanı dinlemek
Mülakat sırasında iyi bir dinleyici olun!

Mülakat esnasında heyecanınızı mümkün olduğunca karşı tarafa yansıtmamanız önemlidir. Karşınızdaki görevli konuşurken heyecan yapıp, erken cevap vermeye kalkmayınız. Eğer bu şekilde yaparsanız, karşınızdakinin sözü bitmeden araya girebilir, konuşmasını bölebilirsiniz. Bu gibi durumlar mülakatlarda olumsuz etki yaratabilir. Olumlu bir etki yaratabilmek için sakince dinleyiniz ve cevabını düşünerek veriniz.

5. Kendinize olan güveninizi her zaman yüksek tutunuz.

özgüven
Öz güveninizi oldukça yüksek tutun!

Kendine güven, hayatın her alanında önemli bir durum olmuştur. Mülakata girerken kendinize güveniniz yüksek olursa, mülakat esnasındaki davranışlarınız da bu durumdan etkilenir. Ve daha rahat, stressiz bir görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kendinize duyduğunuz özgüveni görevlilere de hissettirebilirseniz, başarılı bir sonuç alma yolunda olumlu bir adım daha atmış olursunuz.

6. Görüşme esnasında samimi davranmaya özen gösteriniz.

Karşısınız da kine samimi tavırlar sergileyin!

Görüşme esnasında görevlilere karşı yapmacık davranmamanız, olduğunuzdan farklı biri gibi görünmemeniz belki de en önemli husus olacaktır. Yapmacık tavırlar, olduğundan farklı davranma eğilimi, kişiyi her zaman daha çok zora sokmaktadır. Bu nedenle size yöneltilen tüm sorulara samimi tavrınızla cevap vermeye özen gösteriniz.

Olumlu sonuç almak istenen bir mülakatın istenen hedefe ulaşmasındaki en önemli etken samimiyet olacaktır. Bizler de mülakata girecek kişilere tavsiyeler verdiğimizde mutlaka görevlilere karşı samimi davranmaları gerektiğini ifade etmekteyiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Abone Olun

close
Araç çubuğuna atla