Araç çubuğuna atla

Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Yaşam zorlukları ve maddi sıkıntılar öğrencilerin eğitim hayatının zorlaşmasına sebep olabilmektedir. Birçok öğrenci iş sahibi olduğumda nasılsa öderim düşüncesiyle çeşitli yerlere borçlanmakta bir problem görmemektedir. Bu nedenle bankalardan tarafından verilen kredi veya kredi kartına yönelim göstermektedir. Bu yönelim doğrultusunda “Öğrenciler kredi alabilir mi?” sorusuna cevap aramaktadırlar.

Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Çeşitli ihtiyaçlarını giderebilmek için kredi talep eden öğrencilerin isteklerine çare olabilmek için bir takım şartlar çerçevesinde kampanyalar düzenlenmekte ve öğrencilere kredi kartı ve kredi gibi imkânlar sağlanmaktadır. Her banka kendine göre şartlar belirtirken, çoğunlukla 18 – 25 yaş arası gençlerin taleplerine yönelik adımlar atılmaktadır.

Kredi talebinde bulunan gençler için her ne kadar yaş kriterinde tavan yaş 25 olarak belirlense de bazı bankalar bu konuda esneklik gösterip bu sınırı 27’lere kadar çekebilmektedir. Bu sebepten ötürü, üniversite veya doktora eğitimini sürdüren öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda kredi çekebilmek için bankalara müracaat etmesi mümkün olabilmektedir.

Hangi Bankalar Öğrencilere Kredi Veriyor?

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

Bankaların öğrencilere kredi kartı ve kredi imkânı verebilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Kredi ihtiyacı duyan öğrencinin bu şartları öğrenmesi ve hamlelerini buna yönelik olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Birçok banka bu şartlara kolay erişilebilmesi için internet sitelerinde veya mobil uygulamalarında bilgi menüleri bulundurmaktadır. İnternet erişimine sahip bir cihazınızdan bu şartları inceleyebilirsiniz.

Bankanın kredi alınabilmesi için öğrencilere sunmuş olduğu şartlara uygun olunması durumunda başvuru gerçekleştirilmelidir. Eğer başvuran öğrenci bu şartlara uygun bir kişi değilse, banka otomatik olarak kişiyi öğrenci statüsünde değerlendirmekten vazgeçip, başvuru yapan diğer müşteriler gibi değerlendirecektir. Bu nedenle başvuran öğrenci, öğrenciler için belirlenen avantajlardan değil de diğer müşteriler için belirlenen avantajlardan yararlanabilecektir.

Öğrenciler Kredi Alabilir Mi?

İhtiyaçlarını giderebilmek için kredi almak isteyen öğrencilerin başvurularını kolaylıkla yapabilmeleri için sürekli olarak hizmet vermeye devam eden birçok banka bulunmaktadır. Her bankanın diğerinden farklı bir politika izleyerek, farklı bir kampanya imkânı sağlıyor olması, öğrencilerin en fazla faydayı elde edebilecekleri kampanyayı ve bankayı tercih etmelerine sebep olmaktadır. Öğrencilerin kredi talepleri doğrultusunda detaylı bilgiye erişebilmeleri için bankalar, 7/24 SMS ve çağrı yoluyla hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra internet siteleri ve mobil uygulamalar üzerinden online işlemler ve canlı sohbet gibi ek hizmetler de sunmaktadır.

İhtiyaçlarını kredi kartı yoluyla değil de kredi yoluyla gidermek isteyen öğrenciler ise banka şubesine giderek kendisine atanan müşteri danışmanıyla görüşmesi ve detaylı bilgi alması gerekmektedir. Çağrı hizmeti yoluyla da bilgi alınabilmektedir. Şuan ülkemizde 18-25 yaş (bazı bankalarda 27 yaş) aralığındaki öğrencilere kredi imkânı sağlayan bankalar şu şekildedir;

 • Denizbank
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
 • OdeaBank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası

Öğrenciler Konut Kredisi Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Öğrenciler konut kredisi alabilirler.

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi gibi kredi türlerinin her birinin farklı faiz oranları bulunmaktadır. Başvuran kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanması için bu faiz oranlarını kabul etmesi yeterli olmamaktadır. Kişinin gelir durumu, sahip olduğu gayrimenkuller gibi etkenler de başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için son derece önemlidir. Kişinin düzenli bir gelir belirtmemesi durumunda başvurusunun olumlu olarak sonuçlanması mümkün gözükmemektedir.

İhtiyaç kredisi için başvuru yapan öğrencilerin de çok yüksek bir kredi beklentisi olmamalıdır. Öğrenciler için 20-30 bin TL civarında bir ihtiyaç kredisinin verilmesi çok düşük bir ihtimal olarak görülmektedir. Öğrencilerin kredi maliyetleri ve aylık geri ödemeler konusunda bir mağduriyet yaşamamaları için alabilecekleri kredinin üst limitinin çok düşük bir seviyede tutulduğu bilinmektedir.

Hangi Bankalar Öğrencilere Kredi Kartı Veriyor?

Bankalar öğrenciler için her zaman biraz daha farklı bir politika izlemeyi tercih etmektedir. Kredi kartı konusunda da öğrencileri diğer müşterilerden ayıran unsur, aslında “öğrenci kredi kartı” olarak bilinen fakat her bankanın farklı bir isimle sunduğu kartlardır. Bu kartların alınabilmesi için bankaya herhangi bir kefil veya ipotek gösterilmesi gerekmemektedir. Bankalar bu konuda öğrencilere bir ayrıcalık tanımaktadır. Başvuru esnasında sunulan bu ayrıcalığın yanı sıra kart kullanımı esnasında ise eksi bakiyeye inme, nakit avans çekme ve bu çekilen avansın ödenmesi konusunda bazı toleranslar gibi ayrıcalıklar sunulmaktadır. Öğrencilere kredi kartı sahibi olma imkânı sağlayan bankalar şunlardır;

 • Vakıfbank
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası

Öğrenci Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Öğrenci kredi kartı başvurusunda bulunabilmek için yaş aralığı 18-25’tir. Bazı bankalar üst sınırı 27’ye kadar esnetmektedir.
 • Bankaya öğrenci olduğunuzu belirtebilmeniz için onaylı bir öğrenci belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus ise eğitimini örgün eğitim esaslarına göre almaktır. Açıköğretim programlarında eğitim alan öğrencilerin kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanması daha düşük ihtimalli olarak görülmektedir.
 • Bankanın sunmuş olduğu anlaşma şartlarının yer aldığı sözleşmeyi imzalamanız gerekmektedir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir