Araç çubuğuna atla

Uzay madenciliği nedir?

Uzun zamandır uzay madenciliği konusunu ve tartışmalarını hemen hemen her yerde görmeye başladık. Bu konuyu sizler için detaylı bir şekilde araştırıp öğrendiklerimizi paylaşıyoruz.

uzay madenciliği hakkında tüm bilgiler

Bildiğiniz gibi dünyadaki nüfusun hızlıca artması kaynakların tükenmesine sebep oluyor.Bu yüzden birden çok araştırma kuruluşları yeni kaynaklar aramak zorunda kalıyor.Dünyanın kaynakları yapılan hesaplamalara göre ileride yetmeyeceği için bazı bilimciler devletsel destekle uzayda maden arama çalışmalarına başladı.

Sanayi sektöründe kullanılan elementlerin azalması (demir,bakır,kalay,gümüş,altın,kurşun) gibi maddelerin stoklarının gelecek yıllarda tükeneceği öngürülmüştür.Özellikle üretimi azalan kobalt ve platinyum gibi değerli elementlerin asteroitlerden çıkartılıp dünyaya getirilmesi planlanmıştır.

Toplam 60 milyon asteroit vardır.

500 ton ağırlığındaki bir göktaşından elementleri dünyaya getirmek 6-10 yıl arası olarak değerlendirilmiştir.Sadece 1 asteroit aracının göktaşına gidip araştırma yapmasının maliyeti 2,6 milyar dolardır.Değerli  gök taşlarında bol miktarda demir,nikel,titanyum,altın,manganez,paladyum gibi maddelerin getirisinin trilyon dolarlara çıkacağı artık kesinleşmiştir. Yapılan bir araştırmada yoğun miktarda demir cevheri olan bir göktaşından demir cevheri çıkartılması durumunda dünyadaki demir cevheri ihtiyacının 2-3 katını karşılamaktadır.

NASA Tarafından yeni keşfedilen 16 PSYCHE isimli göktaşında dünyanın demir ihtiyacının büyük bir oranının karşılayacağı tespit edildi.

 60 Milyon Asteroit var

Güneş sistemindeki küçük gezegenlere asteroit denir. Özellikle Mars ve Jupiter arasında yaygındırlar. Bu asteroitler her yıl büyümekte olup birçok asteroitin dünyaya yaklaştığı farkedilmiştir.

İlk asteroit NASA tarafından 200 yıl önce keşfedildi. Ortalama çapı 1000 km. Yani baya büyükler🙂

Fotoğraflarına sahip olduğumuz gök taşları ve kuyruklu yıldızların yüzeylerini artık tanıyoruz.  2000 yılından beri bu asteroitlerden parçalar alınıp laboratuvarlarda inceleniyor.Güneş sisteminde 60 milyon asteroit olup bunların henüz %1’i keşfedilmiştir.Yani 600 bin asteroit biliniyor.Dünya’ya yakın 15 bin asteroit var. Bu asteroitlere gidip gelmek,aya gidip gelmekten daha az zaman ve maliyete ihtiyaç olduğu için tercih ediliyor.

Uzay Madenciliğine yatırım yapılır mı?

Şuan iki araştırmacı uzay firması tarafından finans sektörlerinde hisse senetleri arz edildi. Uzay madenciliği araştırmasını ilk yapan firma Elon Musk tarafından kurulan Deep Space isimli bir şirkettir. Gelecekte uzun vadeli çok büyük kar oranları sunması planlanıyor.Uzay madenciliği araştırması yapan şirketler şuan minimum 50.000 dolar hisse veriyor.Türkiye borsa piyasasına henüz açılmamış olup tahminen 10 yıl gibi sürede tamamen Türkiye’de hisse satışı yapılması bekleniyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir